fbpx

Norweskie przedszkole – czyli zimny chów o szklance zimnej wody prosto z kranu

Norweskie przedszkole – czyli zimny chów o szklance wody prosto z kranu.

Kiedy 7 lat temu pierwszy raz posyłałam swojego dwuletniego syna do norweskiego przedszkola byłam pełna obaw. Wiedziałam, że przedszkola w Norwegii różnią się od polskich, ale nie spodziewałam się, że aż tak bardzo. Na początku każdego dnia zaskakiwało mnie coś nowego. Teraz jak o tym myślę to samej z siebie chce mi się śmiać, jednak wtedy próbowałam sobie wytłumaczyć, że nie ma się czego obawiać, że w Norwegii ok. 90 % dzieci zaczyna przedszkole kiedy ma rok.

W Norwegii nie ma żłobków. W przedszkolu maluchy podzielone są na dwie grupy : grupa od 1 do 3 lat oraz od 3 lat do 5 lat. Ma to na celu integrację wszystkich dzieci w przedszkolu. Co zupełnie różni się od polskich przedszkoli to to, że dzieci połowę dnia spędzają na dworze bez względu na pogodę. Leżakowanie niczym nie przypomina tego, które jeszcze ja pamiętam ze swoich czasów- równo ustawione leżaczki, kocyki, kołderki i miękka poduszka. W Norwegii jest inaczej. Najmłodsze dzieci leżakują w wózkach na zewnątrz pod specjalnym zadaszeniem (nawet w zimie i przy minusowych temperaturach). Przedszkole dysponuje kilkoma wózkami, ale rodzice proszeni są o dostarczenie dodatkowego wózka w którym ich pociecha będzie spać na zewnątrz.

Moje norweskie przedszkole, a raczej mojego dziecka, niczym nie przypominało tego polskiego, które do tej pory znałam. Miejsce do zabawy na zewnątrz było tylko częściowo ogrodzone. Była otwarta przestrzeń, a w mojej głowie tylko wzrastał strach, że przecież wystarczy chwila nieuwagi i dziecko może nie zauważone po prostu pójść przed siebie…

Na placu zabaw należącym do przedszkola była też dość stroma górka, która spędzała mi sen z powiek. Do tego skały i inne zakamarki, dołki, kałuże, błoto, kamienie, huśtawka z opon, piaskownica i zjeżdżalnia, która umiejscowiona była właśnie na ów stromej górce.

Pan dyrektor powiadomił mnie, że dzieci spędzają dziennie przynajmniej 4 godziny bez względu na pogodę i przekazał mi listę z przedszkolnym „niezbędnikiem”:

  • przeciwdeszczowy kombinezon ochronny z odblaskami
  • kurtka i spodnie ochronne z odblaskami
  • rękawiczki przeciwdeszczowe
  • wełniana koszulka i getry
  • bidon na wodę
  • plecak na wycieczki
  • kamizelka odblaskowa
  • zapasowe skarpetki

W każdym dniu dzieci mają czas wyznaczony na zabawę w pomieszczeniach przedszkola, na naukę, na zabawę na świeżym powietrzu, na posiłek i wycieczki. Jednak największy nacisk kładziony jest na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, bez względu na pogodę. Nawet gdy pada i jest bardzo zimno, jako rodzic, możesz mieć pewność, że zajęcia na zewnątrz się odbędą :). Dlatego też, przedszkola wymagają od rodziców dostarczenia dzieciom odzieży na zmianę, by w razie przemoczenia można je było przebrać. Brodzenie po kałużach, zabawy w błocie, tarzanie się po mokrej trawie jest ja najbardziej dozwolone i żaden z opiekunów nie zwróci dziecku uwagi, żeby nie wchodziło w krzaki bo się o nie podrapie, albo nie skakało po kałuży bo będzie miało całe mokre nogi czy żeby nie siadało na zimnym murku bo „złapie wilka”. Swoją drogą, czy ktoś z Was dokładnie co to jest ten przysłowiowy „wilk” i co się dzieje, jak już się go złapie? Ciekawym rozwiązaniem jest też instytucja przedszkola otwartego, do którego rodzice mogą przychodzić wraz z dzieckiem, korzystać z dostępnych zabawek oraz poznawać innych rodziców i dzieci.

W odróżnieniu od polskich placówek, przedszkola w Norwegii rzadko oferują dzieciom ciepły posiłek w ciągu dnia. Czasami dzieci dostaną naleśniki albo bułkę z parówką. Jednak to rodzice z reguły muszą zapewnić dziecku tzw. matpakke. Jest to drugie śniadanie na które składa się kanapka i zdrowe przekąski. Jakiekolwiek słodycze czy kolorowe soki również są niedopuszczalne. Na wycieczkę można zabrać ciepła herbatę w termosie lub kakao. Przedszkole zapewnia za to surowe warzywa i owoce oraz wodę z kranu… najlepszą wodę jaką kiedykolwiek przyszło mi pić. Dzieci w ogóle uczone są picia tylko wody i bardzo chętnie po nią sięgają gdy są starsze. Dostęp do wody jest również nieograniczony, dzieci piją zawsze wtedy kiedy mają na to ochotę. Dzień w przedszkolu zaczyna się o 7.30 i kończy o 16.30. Pierwszy ciepły posiłek dzieci jedzą zazwyczaj po powrocie do domu.

I tak mój dwulatek rozpoczął przygodę z norweskim przedszkolem. Wówczas jeszcze tego nie wiedziałam, co wiem teraz,ale był to początek jednej wielkiej przygody, która miała trwać 4 lata. Pamiętam jak na początku chowałam się za drzewami lub autami i obserwowałam mojego dwulatka z daleka jak mija mu dzień na placu zabaw pełnym „niebezpieczeństw”

Szybko okazało się, że górka której tak się obawiałam nie stanowi większego zagrożenia. Całe uwarunkowanie terenu wliczając w to skały, kałuże, krzaki i inne zakamarki okazały się najciekawszymi atrakcjami. A otwarty teren…? Opiekunowie byli bardzo uważni, dzieci dostawały jasny komunikat co wolno, a co jest zabronione. Nigdy nie zdarzyło się żeby dziecko oddaliło się niezauważone. A ja…? Przestałam się skradać, żeby otoczyć opieką moje dziecko na wypadek jak by czyhało na nie jakieś niebezpieczeństwo

W Norwegii jest wiele przedszkoli, które nie są w pełni ogrodzone, czasami nawet ogóle. Dokoła jest wolna przestrzeń. W zimie kiedy spadło trochę śniegu, dzieci zaczynały dzień od biegania na boso po śniegu. Takie hartowanie dzieci nikogo w Norwegii nie dziwi. I powiem Wam z ręką na sercu, że moje dziecko w przedszkolu zachorowało tylko raz i trwało to weekend, ale o tym napiszę kiedy indziej. Co ciekawe, zimą wiele dzieci nie nosi nawet czapek na głowie, gołe szyje wystają z niepozapinanych kurtek, a szaliki to rzadki widok. Dzieci raczej używają tzw. kominów na szyję.

Oprócz tego, że dzieci spędzały tyle czasu na dworze to dodatkowo chodziły na spacery po okolicy i wycieczki w góry. Tak, tak… już roczne dzieci zabierane są na górskie wycieczki. W każdym tygodniu dzieci chodziły też do pobliskiego parku, nad wodę lub do lasu. Co prawda dla takich maluchów są specjalne wózki, czasami czteroosobowe i więcej. Ale gdy już się dojedzie do celu to te, które potrafią już chodzić są wypuszczane z wózków i śmiało zaczynają zwiedzać okolicę. Ze względu na to, że dzieci są odpowiednio ubrane co do pogody to nikomu z opiekunów nie przychodzi nawet na myśl, żeby powiedzieć dziecku : „wstań z mokrej trawy”, „nie wspinaj się na to drzewo bo spadniesz”, „nie grzeb rękoma w zimnej kałuży bo jest +3 stopnie i wieje zimny wiatr, a ręce masz lodowate”.

Dzieci uczone są tutaj odpowiedzialności i samodzielności. W norweskich przedszkolach znajduje się wiele przedmiotów, których na próżno szukać w polskich placówkach. Pod czujnym okiem opiekuna dzieci mogą korzystać z piekarnika, tostera czy gofrownicy albo używać różnych narzędzi, takich jak np. młotek, śrubokręt itp. Dla wielu rodziców może to się wydawać nie do pomyślenia, jednak w Norwegii takie zabawy są na porządku dziennym i dzięki nim dzieci nabywają wiele przydatnych w życiu umiejętności. Zajęcia z gotowania zaczynają się w przedszkolu i trwają również w szkole. Dzieci uczone są, że nóż trzyma się ostrzem do dołu i że należy zachować szczególną ostrożność, i to wystarcza żeby już kilkuletnie dzieci same przyrządziły sobie kanapkę.

Podczas wyjść w góry z reguły rozpalane jest ognisko. Maluchy znoszą chrust i drewno , a następnie wspólnie z opiekunami uczestniczą w rozpaleniu tego ogniska. Później na patykach pieką kiełbaski nad ogniem. Ustalane są zasady, oraz bezpieczna odległość jaką dzieci muszą zachować i dalej opiekunowie tylko obserwują i towarzyszą maluchom.

Dzieci mają też same umieć się ubrać stosownie do pogody. I tutaj przypomina mi się znowu pewna historia. Jest październik, za oknem dość wilgotno i wietrznie. Temperatura plus minus 8 stopni. Wiedziałam, że tego dnia mój pięcioletni przedszkolak ma zaplanowaną wycieczkę w góry. Idąc w góry, dzieciaki zawsze przechodziły nieopodal miejsca gdzie pracowałam. Tego dnia patrzę przez okno i widzę moje dziecko bez kurtki. Wyszłam im na przeciw i pytam gdzie ma kurtkę? Przecież kropi, jest zimno, wyżej w górach będzie jeszcze zimniej. Wiem, że ma na sobie wełniane ubrania, ale kurtka by się przydała… Patrzę na panią, a pani się do mnie uśmiecha, a ja już wiem… też się uśmiecham (bo co mi innego pozostaje?), daję buziaka w czoło synkowi i wracam do pracy. Otóż w norweskim przedszkolu dzieci już na tym etapie mają same umieć zadbać o to jak się ubrać stosownie do warunków panujących na zewnątrz. Opiekunka Kuby doskonale widziała, że zapomniał kurtkę. Wszystkie dzieci miały kurtki, a on się zagapił. Nie jej rolą było przypomnieć mu o kurtce. Jej rolą było nauczyć go samodzielności i konsekwencji pewnych czynów. Jeżeli się zastanawiacie czy syn się rozchorował po tej wyprawie to odpowiedź brzmi nie. Do dzisiaj jednak pamięta, że tamtego dnia zapomniał ubrać kurtkę i że dość zmarzł. Od tej pory, bez względu na to czy wychodziliśmy na basen czy na wycieczkę, zawsze zwracał uwagę na to czy jest odpowiednio ubrany i przygotowany. Wystarczyło być raz konsekwentnym, żeby nauczyć moje dziecko pewnej odpowiedzialności za siebie samego. I kto wie czy nie będzie to nauka na całe życie?

I tak mija przedszkolne życie. Zapewniony jest ciągły kontakt z naturą. Dzieci wychodząc na zewnątrz codziennie i bawią się tym co znajdą, a są to patyki, liście, dżdżownice, kamienie i kamyczki…. Do tej pory stałym obrazkiem podczas odbierania dzieci z przedszkola jest ich widok skaczących po kałużach i czasami tak ubłoconych, że nie jednemu rodzicowi, którego znam nie zmieściłoby się to w głowie.

A jak dzieci są całe w błocie,to co robi opiekun przed wejściem dzieci do przedszkola? Otóż bierze szlauch, odkręca wodę i polewa dzieci (podkreślam że dzieci mają na sobie w 100% wodoodporne ubrania). Wierzcie mi, dzieci mają przy tym sporo zabawy. Ojjjj… nie raz się zdarzyło, że po powrocie do domu syn zdejmował kalosze i albo miał całe przemoczone skarpetki, albo nie miał ich wcale. Nikomu z rodziców nie przyjdzie do głowy, żeby mieć pretensje do opiekunów. I mimo to wszystko dzieci nie chorują albo chorują bardzo rzadko.Za to aktywnie spędzają czas każdego dnia, są szczęśliwe i wybiegane . Problem otyłości wśród dzieci też jest znikomy. W ciągu dnia jedzą warzywa i owoce plus drugie śniadanie przygotowane przez rodziców. Całymi dniami piją tylko wodę z kranu.

Oprócz aktywności na zewnątrz dzieci również mają inne zajęcia, które odbywają się w budynku. Są to zajęcia ruchowe albo plastyczne, czasami trochę nauki. Jednak większość dnia wypełnia swobodna zabawa, dzieci po prostu mają się bawić. I tak do ostatniej grupy przedszkolnej. W grupie starszej te dzieci, które od nowego roku będą szły do szkoły mają dodatkowe zajęcia. Jednak zajęcia nie polegają na nauce pisania i czytania. Norwedzy zakładają, że szkoła jest miejscem gdzie dzieci zaczną naukę czytania i pisania, więc po co miałyby uczyć się tego już w przedszkolu…? Nie ma też żadnej nauki języków. Za to opiekunowie w sposób naturalny często zwracają się do dzieci po angielsku. To procentuje w przyszłości tym, że w Norwegii dzieci w wieku około 12 lat są już dwujęzyczne, a poziom znajomości języka angielskiego jest wśród nich imponujący.

Wiele można by pisać o norweskich przedszkolach. Oczywiście zdarzają się przedszkola lepsze i gorsze. Jednak z jednym trzeba się zgodzić – dzieci mają zapewniony stały kontakt z naturą i pomimo, że dzisiejsze czasy zdominowane są przez elektroniczne zabawki i smartphony, to w Norwegii dzieci wciąż bawią się na zewnątrz dokładnie tak samo jak my się bawiliśmy kiedy byliśmy w ich wieku i to jest najpiękniejsze.

xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonxosofutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbetbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩaAG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88
Poprzedni wpis

Komentarze

0